Jak stworzyć własną chmurę prywatną

Jak stworzyć własną chmurę prywatną

Przepisy o ochronie danych osobowych nakładają na nas obowiązek posiadania całkowitej kontroli nad danymi, które przetwarzamy na zewnętrznych serwerach dostawców usług w chmurze. Obowiązek ten powoduje nie lada problemy. Musimy posiadać zawarte z takimi dostawcami umowy powierzenia danych osobowych oraz uzyskać od nich szereg gwarancji dotyczących bezpieczeństwa tych danych. Czasem uzyskania takich gwarancji jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe.

Najczęściej korzystamy z zewnętrznych serwisów do:

 • hostowania stron www oraz baz danych
 • obsługi poczty email
 • do przechowywania plików i ich udostępniania
 • obsługi systemów CRM, newsletterów, formularzy, itp.

 

Z usługami w chmurze wiąże się jeszcze jeden problem. Tak naprawdę nigdy do końca nie możemy być pewni czy do naszych danych, mimo zapewnień, nie mają dostępu inne, nieuprawnione osoby. Wątpliwości te stały się szczególnie frapujące po ujawnieniu rewelacji Edwarda Snowdena. Wynika z nich, że służby specjalne obcych krajów bez problemu uzyskiwały dostęp do danych użytkowników, korzystających z usług największych korporacji.

Co zatem możemy zrobić?

Możemy stworzyć swoją własną chmurę, nad którą będziemy mieli pełną kontrolę! No tak, ale to pewnie drogie i skomplikowane, ktoś powie. Otóż już nie.

Jednym z rozwiązań, na którym możemy stworzyć swoją własną chmurę są rozwiązania Synology. Są one relatywnie niedrogie oraz, co równie ważne, łatwe w obsłudze – całość systemu obsługujemy przez graficzny interfejs DSM (DiskStation Manager).

Rozwiązanie to przetestowaliśmy ostatnio u jednego z naszych klientów, gdzie na serwerze NAS Synology (DS716+II) postawiliśmy całe środowisko na potrzeby pracy programu ABI Administrator – programu dla ABI. Po krótkiej i łatwej parametryzacji ustawień sieciowych i serwera www urządzenie było gotowe do pracy niemalże „z pudełka”. Następnie zainstalowaliśmy na nim certyfikat SLL, bazę MySQL, PHP5.6 oraz środowisko WordPress. Potem pozostała już tylko konfiguracja portów na routerze i wszyscy uprawnieni pracownicy firmy klienta mogli korzystać z programu ABI Administrator. Niejako w formie dodatku, ale jakże cennego, administrator sieci zdecydował się na wykorzystaniu wbudowanego Cloud Station, jako platformy przechowywania i udostępniania plików, zawierających dane osobowe. Cały proces przeszedł nadspodziewanie gładko i szybko. Przejrzysty i intuicyjny interfejs sprawił, że nawet osoby bez zaawansowanej wiedzy technicznej szybko nauczyły się administrować serwerem.

prywatna chmura synology

(źródło grafiki: www.synology.com)

Z naszego punktu widzenia, serwery NAS Synology są wygodne również ze względu na możliwość zainstalowania na nich środowiska WordPress oraz programu ABI Administrator. Po zainstalowaniu oprogramowania sami decydujemy czy będzie ono dostępne ze świata zewnętrznego przez internet czy tylko w naszym firmowym intranecie. Tutaj pisaliśmy o tym jak zainstalować WordPressa na Synology.

Jak Synology wspiera wymianę plików we własnej, prywatnej chmurze

Dzięki wszechstronnym rozwiązaniom chmury rozwiązania Synology umożliwiają łatwe utworzenie własnej chmury prywatnej. Rozwiązanie Cloud Station zapewnia doskonałą synchronizację wszystkich plików pomiędzy wieloma urządzeniami. Pliki można edytować w trybie offline, a następnie synchronizować z aplikacją Cloud Station, która zachowuje do 32 wersji historycznych, co pozwala na przywrócenie plików do poprzedniej wersji oraz odzyskanie usuniętych plików. Dzięki aplikacji mobilnej DS cloud każda zmiana w pliku jest automatycznie synchronizowania ze smartfonem i tabletem. Firmy zlokalizowane w wielu miejscach mogą korzystać z synchronizacji w obie strony między różnymi serwerami DiskStation, aby pracownicy znajdujący się w różnych lokalizacjach mieli w czasie rzeczywistym dostęp do tych samych danych. Administratorzy mogą ręcznie wybrać poszczególne foldery do synchronizacji na różnych urządzeniach w oparciu o automatycznie lub ręcznie wybrany format lub rozmiar pliku. Foldery synchronizowane przez aplikację Cloud Station można zaszyfrować w oprogramowaniu DSM — dzięki czemu nikt nie będzie miał dostępu do ich zawartości bez prywatnego klucza.

Jak stworzyć własną chmurę prywatną

(źródło grafiki: www.synology.com)

Synology oferuje cała masę wbudowanych serwisów. Oto niektóre z nich:

 • serwer www
 • Cloud Station, czyli usługa do przechowywania plików i udostępniania ich innym (a’la Dropbox)
 • serwer FTP i WebDAV
 • multimedia i streamowanie video nawet o rozdzielczości 4k
 • serwer email
 • VPN
 • systemy antywirusowe oraz rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych
 • zgodność z systemami wirtualizacji Vmware, Microsoft Hyper-V, Citrix
 • oraz całe mnóstwo aplikacji, takich jak np. WordPress, Droopal, Joomla, VTiger CRM, Mantis, Moodle i wiele innych

Jak stworzyć własną chmurę prywatną

Więcej na temat rozwiązań Synology na stronie producenta www.synology.com

Jesteśmy partnerem Synology

W sprawach handlowych prosimy o kontakt

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.